جذب گردشگری سلامت (توریسم درمانی)

صفحه اصلی » جذب گردشگری سلامت (توریسم درمانی)

نقش تبلیغات در جذب گردشگری سلامت (توریسم درمانی)

بیش از یک دهه است که اخبار مربوط به توسعه گردشگری پزشکی در کشورها برای این بازار در رسانه ها  بازتاب فراوانی دارد . توریسم درمانی Medical Tourism که گاهی از آن با عنوان توریست سلامت و یا گردشگری سلامت Health Tourism هم نام برده می‌شود .

در حقیقت در سال 1382 برای اولین بار توریسم درمانی در گردشگری ایران از سوی وزارت بهداشت وقت مورد توجه قرار گرفت؛ البته وزارت بهداشت بیشتر با هدف اشتغالزایی برای دانش‌آموختگان پزشکی به این مبحث پرداخت و پس از ادغام سازمان میراث فرهنگی و سازمان‌ ایرانگردی و جهانگردی ، توریسم درمانی به صورت مستقل در ایران ایجاد شد و مورد توجه بیشتری قرار گرفت.

در بیان کلی تعاریف گوناگونی درباره توریسم درمانی یا گردشگری سلامت بیان شده است :

براساس تعریف سازمان جهانی گردشگری، فردی است که برای دریافت یک یا چند نوع خدمات درمانی از محل زندگی خود به مقصدی داخل یا خارج از کشورش سفر می‌کند را گردشگر گویند .

در این تعریف منظور از داخل کشور محل اقامت گردشگران این است که از شهری به شهر دیگری برای دریافت خدمات درمانی بار سفر بسته و حداقل یک شب در مقصد خود اقامت داشته باشد.

این نهاد بین‌المللی معتقد است توریسم درمانی اصولا برای اینکه دسترسی به نوعی درمان خاص ندارند بار سفر می‌بندند و یا اینکه تفاوت هزینه‌ها عامل اصلی این انتخاب است؛ اگرچه امروزه دلایل متعدد دیگری در این زمینه مطرح شده است .

مقوله‌ی گردشگری سلامت فراتر از گردشگری درمانی است که فقط به منزله به کار بردن ابزار آلات یا اقدامات پزشکی نیست. بلکه گاهی فرد برای دریافت خدمات و استفاده از منابع طبیعی به منظور بهبود روحیه خود وارد کشور دیگری می‌شود مثلا دسترسی به آب‌های گرم و معدنی و لجن درمانی همراه با امکانات طبیعی کشورها نیز شامل مقوله‌ی گردشگری سلامت است.

در حالت کلی توریسم درمانی (گردشگری سلامت) یک هدف را بیشتر دنبال نمی‌کند؛ جذب افراد بیمار به کشور برای درمان و یا انواع عمل های زمان دار و سرپایی یا حتی زیبایی که مردم از کشورهای پیشرفته برای دریافت خدمات درمانی باکیفیت و با قیمت مناسب یا پایین تر پزشکی مراجعه می‌کنند.

شعار این نهاد جهانی برای توریسم سلامت اینکه تعریف می شود که : امکانات و خدمات در حد کشورهای جهان اول یا پیشرفته و قیمت و هزینه‌ها در حد کشورهای در حال توسعه.

معمولا شرکت های توریسم درمانی یا گردشگر سلامت به عنوان یک صنعت برای ارتقای اقتصاد کشور شناخته می شوند که در حوزه کارآفرینی و ایجاد اشتغال نقش موثری ایفا کرده اند که امروزه تعداد این شرکت ها بسیار زیاد شده است و خدمات منحصر به فردی به بیماران خارجی ارائه می دهد تا هم بیماران بتوانند روند درمانی را به راحتی طی کنند.

 عمده فعالیت هاي این شرکت های توریسم درمانی عبارتست از:

  • ارائه خدمات در حوزه سلامت ودرمانی
  • تحقیقات و پژوهش در حوزه هاي درمانی، تندرستی و زیبایی در سطح بین المللی
  • جذب، پذیرش و انجام کلیه خدمات درمانی
  • ترانزیت در حوزه مدیکال توریسم (انتقال بیمار خار ج از کشوري به کشور دیگر)
  • مشاوره و هدایت بیماران اعزامی به خارج از کشور
  • برگزاري سمینار و دوره هاي کوتاه مدت در حوزه سلامت و گردشگري سلامت

انواع گردشگری سلامت

در حالت کلی می توان گردشگری سلامت را به سه گروه کلی تقسیم نمود که عبارتند از :

  • گردشگری پزشکی : گردشگری پزشکی حساس‌ترین نوع در بین انواع گردشگری‌ها است در واقع رایج ترین زیر شاخه گردشگری سلامت است زیرا برای درمان بیماری یا انجام عمل جراحی و یا چکآپ سلامت گردشگر در کلینیک‌ها و بیمارستان‌های کشور با امکانات پزشکی بالا و هزینه‌های درمانی مناسب انجام می‌گیرد.
  • گردشگری طبیعت درمانی : سفر درمانی به مراکز دارای منابع و خدمات درمانی طبیعی تحت نظارت پزشک را گردشگری طبیعت درمانی می‌گویند. این منابع و خدمات طبیعی شامل چشمه‌های آب گرم، دریاچه نمک، آفتاب درخشان، لجن طبی، ماساژ طبی، حمام گیاهی و همچنین محیط زیست زیبا، پاک و آرام به منظور بهبود بیماران پوستی، تنفسی، روماتولوژی، عضلانی و یا گذراندن دوران نقاهت بعد از درمان و عمل‌های جراحی صورت می‌گیرد.
  •  گردشگری تندرستی : در این نوع سفر، گردشگر به دنبال آرامش است و برای رهایی از تنش‌های زندگی روزمره و تجدید قوا، بدون مداخله و نظارت پزشکی راهی سفر می‌شود.  معمولا این گردشگران بیماری جسمی مشخصی ندارند و بیشتر در پی بهره‌مندی از طبیعت شفابخش و دوری از شلوغی‌ها، تنش‌ها و آلودگی‌های زندگی شهری هستند.
توریسم1

جاذبه ها و امکانات ایران برای توریسم درمانی

کشور ایران برای فعالیت در حوزه توریسم درمانی ظرفیت و توانمندی های پزشکی قابل توجهی دارد، قیمت مناسب خدمات پزشکی به نسبت دیگر کشورهای منطقه محسوب شده است لازم است نظام جامع و هماهنگ توریسم درمانی کشور باتوجه به ورود بیماران به آمار دقیقی ارایه نمایند.

به گفته مسوولان معمولا سالانه بیش از ۲۰ هزار گردشگر از اتباع کشورهای حاشیه خلیج فارس و عراق، به قصد درمان به شهرهای مختلف ایران سفر می کنند . درمان بیماری هایی نظیر ناباروری، زایمان، جراحی پلاستیک و زیبایی و همچنین کاشت مو، کاشت دندان، و جراحی لثه، مهمترین جاذبه های درمانی ایران برای خارجی ها است.

یکی از جاذبه ها و امتیازات ایران برای توریسم درمانی در حوزه آب درمانی است، به طور کلی در حال حاضر بیش از ۱۰۰۰ چشمه آب معدنی شناسایی شده است . این مراکز آب درمانی و چشمه های آب گرم طبیعی کشور نیز جهت جذب توریست نیاز به سرمایه گذاری های ویژه ای دارند زیرا این چشمه ها با وضعیت فعلی نمی توانند موفقیت چندانی در جذب گردشگران داشته باشند.

از دیگر جاذبه‌های گردشگری تندرستی در ایران، وجود هتل‌ها و ویلاهای جنگلی، کویری، ساحلی، کوهستانی و بوم گردی است. که افراد می‌توانند در آرامش کامل در محیط زیست پاک تندرستی خود را بهبود بخشند.

جایگاه گردشگری سلامت در ایران

گردشگری سلامت در ایران با وجود کیفیت بالای خدمات درمانی و قیمت مناسب ، به علت نبود تبلیغات مطلوب و آگاه کننده ، هنوز جایگاه خود را در بازارهای جهانی و منطقه ای نیافته است و گام‌های نخست را طی می‌کند.

در حالی‌که دولت بر اساس برنامه‌ریزی‌های خود باید تا پایان برنامه چهارم توسعه ۳۰ درصد از نیازهای درمانی کشور را از طریق صدور کالا، خدمات پزشکی و توریسم درمانی فراهم کند.

ظرفیت های گردشگری سلامت در ایران

کشور عزیزمان ایران از نظر جاذبه های گردشگری طبیعی جزو ۱۰ کشور برتر جهان است، اما از بازار توریسم و گردشگری سهم شاخصی بهره مند نمی شود که این در‌حالی است که از گردشگری سلامت به عنوان صنعت سوم جهان نام برده می‌شود.

اهداف گردشگری سلامت در ایران :

ناباروری ، دندان پزشکی ، جراحی قلب ، چشم ، پلاستیک ، ارتوپدی ، بیماریهای مرتب با سرطان

نکته مهمی که درباره اهداف گردشگری به ایران می توان بیان نمود این است که کشور‌های مبدا گردشگری سلامت به ایران بیشتر از کشور‌های جمهوری آذربایجان، عراق و ( کردستان عراق ) ، ترکمنستان، افغانستان، کویت، سوریه، لبنان، بحرین ، ترکیه و برخی از دیگر کشورهای حاشیه خلیج فارس هستند و ایران طی یک دهه‌ی گذشته پیشرفتی ۲۰ تا ۲۵ درصدی در حوزه‌ی گردشگری سلامت داشته است.

همکاران ما با تجربه کامل در " کانون تبلیغاتی صدرا نگاران شریف " به عنوان مجموعه ای فعال و متخصص در رابطه با انواع تبلیغات بین شهری و کشوری جهت اشاعه و ترویج این صنعت پزشکی و سودآور کافی در راستای کارآفرینی آمادگی کامل خود را برای همکاری با موسسات ، شرکت ها ، بیمارستان ها ، کلینیک های زیبایی دولتی و خصوصی اعلام می دارد .

برای کسب اطلاعات جهت مذاکره با مشاوره و کارشناسان ما با شماره 88762709 یا 09197569024 تماس حاصل نمایید .